Planszowe gry dla dzieci mają niezwykły wpływ na rozwój małego gracza. Im częściej zdarza Ci się grać z dzieckiem, tym lepsze rezultaty zaobserwujesz. Do pozytywnych efektów gier planszowych zalicza się poprawę pamięci, koncentracji, cierpliwości oraz świadomości ciała, a także naukę zdrowej rywalizacji i pracy zespołowej.
Planszowe gry dla dzieci - jak dobrać je do wieku szkraba?
Planszowe gry dla dzieci mogą z powodzeniem zastąpić komputerowe strzelanki i najlepsze gry online. Świetnie wpływają nie tylko na rozwój dziecka, ale i na relacje rodzinne. Jak dobrać grę do wieku i zdolności pociechy?
Czym zaskoczy Was gra
Planszowe gry dla dzieci mają niezwykły wpływ na rozwój małego gracza. Im częściej zdarza Ci się grać z dzieckiem, tym lepsze rezultaty zaobserwujesz. Do pozytywnych efektów gier planszowych zalicza się poprawę pamięci, koncentracji, cierpliwości oraz świadomości ciała, a także naukę zdrowej rywalizacji i pracy zespołowej. Chociaż większość planszówek kierowana jest do 5- i 6-latków, na rynku są dostępne modele do gry dla dwulatków. Dzięki temu możecie rozpocząć wspaniałą przygodę z grami planszowymi już na wczesnym etapie życia. Chociaż dziecko nie od razu pojmie zasady gry lub będzie po swojemu oszukiwać, taka forma wspólnego spędzania wolnego czasu jest dla niego bardzo pouczająca i pełna radości.
Najmłodsze dzieci - jak zasiać pasję do planszówek?
To niesamowite, ale na rynku istnieje już pełen wybór gier planszowych już od 2 roku życia. Pozwoli to nie tylko stymulować umysł malucha, ale także radośnie spędzić czas na wspólnej zabawie. Najpopularniejsze kategorie obejmują proste gry w wersji 3D, jak kółko i krzyżyk czy . Planszówki sensoryczne to z kolei krok w stronę zbilansowanego rozwoju maluszka. Dzięki poznawaniu poprzez dotyk ukrytych przedmiotów lub korzystaniu z instrumentów muzycznych zgodnie z kierunkiem gry, już 2-latki można wciągnąć w świat gier planszowych.
Dla 3- i 4-letnich dzieci gry planszowe stawiają już więcej wyzwań. Do grania mogą zachęcić je planszówki typu Memo, polegające na zapamiętywaniu i odkrywaniu par takich samych obrazków. Memo można jednak układać w każdym wieku, dzieci chętnie więc włączą rodzica do zabawy. Do przygód zachęcą postaci z ulubionych bajek lub ukochane pojazdy na obrazkach. Planszówki przemycające elementy edukacyjne, jak nauka kolorów, kształtów czy pór roku w naturalny sposób wprowadzą maluszka w znajomość świata. W tym wieku pojawiają się też pierwsze gry zręcznościowe, na przykład takie jak pionowa gra o wspinaczce, w której pionki poruszają się prostopadle do podłoża. Czterolatki mają już na tyle rozwiniętą koordynację wzrokowo-ruchową, że bez problemu poradzą sobie również z tradycyjną grą Jenga. To także dobry czas na pierwsze gry karciane oraz z lepiej zarysowaną fabułą.
Starszaki nad planszą
Oferta gier planszowych dla starszych dzieci, powyżej 5 roku życia, robi imponujące wrażenie. Jak wybrać spośród mnóstwa możliwości najfajniejszą grę dla swojej pociechy? Możesz wypróbować gry akcji, które uczą współpracy między uczestnikami, nie zaś rywalizacji. Dzięki nim młodzi poszukiwacze przygód nauczą się, że wspólny wysiłek kończy się sukcesem. Dla dziecka wieku 6 lat najwyższy czas na pierwsze gry logiczne, które uczą decyzyjności i tworzenia strategii gry. Na wycieczki możecie zabierać ze sobą gry karciane, na przykład takie podzielone na wiele elementów, które dają za każdym inny obraz wylosowanej postaci. Dzięki nim dzieciakom nie nudzi się długa podróż. Świetną zabawę zapewni także stara jak świat gra w gorącego ziemniaka, która uczy szybkich i kreatywnych odpowiedzi na najbardziej szalone pytania. Nieśmiertelna gra naszego dzieciństwa w "zgadnij kto to" pokaże za to dziecku, jak za pomocą pytań zamkniętych dowiedzieć się jak najwięcej.
Gry dla dzieci w wersji planszowej zazwyczaj cieszą się większą popularnością wśród najmłodszych, niż gry online. Nie powinno to wcale dziwić - czas spędzony na rodzinnej aktywności będzie zawsze dla dziecka najbardziej atrakcyjny.
Bądź na bieżąco!
Nie przegap żadnych ważnych informacji. Obserwuj nas na Google News, aby być na czasie!
Obserwuj nas na Google News